Zamki krzyżackie to dziedzictwo kulturowe, żywa historia, która przetrwała wieki będąc niemym świadkiem różnych ludzkich uniesień, radości i tragedii.
Około 100 kilometrów na południe od Gdańska znajduje się niewielkie około 40 tys. miasto, z ciekawą historyczną atrakcją w tle. To Kwidzyń ze swoim XIV wiecznym zamkiem krzyżackim. Ciekawostką jest, że zamek ten , podobnie jak Wawel, Malbork, Chęciny, Bobolice i kilka innych średniowiecznych zamków zagrał w polskim historycznym serialu Korona Królów.
Zamek krzyżacki w Kwidzynie na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowywany, w zależności od różnych czynników był rozbudowywany i częściowo rozbierany.
W czasie swego największego rozwoju między XVI a XIX wiekiem stanowił czteroskrzydłowy, regularny kompleks z krużgankowym dziedzińcem wewnętrznym.
W narożach rozbudowano regularne czteroboczne wieże, zwieńczone strzelistymi czterospadowymi dachami.
Zamek po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych pod datą 28 października 1334 r. jako castrum Merginwerder i w tym czasie mógł być jeszcze nie wykończony, składając się jedynie z murów obwodowych i rozpoczętych dopiero skrzydeł zamku.
Ten piękny potężny zamek wzniesiono z kamieni i cegieł w formie czteroskrzydłowej budowli na planie zbliżonym do kwadratu, z wieżami w narożach, dwukondygnacyjnym krużgankiem na dziedzińcu i wjazdem od strony północnej, gdzie znajdowało się gospodarcze przedzamcze.
Większość prac budowlanych przy zamku zakończono około 1345 roku i w tym roku wspomniano już w źródłach o istnieniu refektarza.
W latach 80 XIV wieku ukończono Gdanisko. Pierwotnie zamek stanowił samodzielne założenie warowne, dopiero wtórnie został połączony z katedrą, a jego najwyższą, narożną wieżę południowo-wschodnią przekształcono w dzwonnicę.
Jedynym zachowanym na zamku pomieszczeniem z okresu średniowiecza jest tzw. kaplica/skryptorium, w której odkryto umieszczone na sklepieniach północnego przęsła malowane postaci, które są jednolite stylowo i można je datować na ostatnią ćwierć XIV wieku.
Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna – gdanisko – usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej.
Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku najdłuższym na świecie gankiem wspartym na pięciu wysokich arkadach o wysokości kilkunastu metrów. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.
Zwiedzanie zamku krzyżackiego w Kwidzynie
Audioprzewodnik zaprowadzi Cię do podziemi. Tam, w klimatycznych gotyckich murach piwnicy, zobaczysz wystawę "Ciałopalenie - tradycja obrządku w Dorzeczu Dolnej Wisły" . Przekonasz się, jakie zwyczaje pogrzebowe panowały w tym regionie, jak wyglądał stos, na którym palono umarłych, i w jakich urnach przechowywano następnie ich doczesne szczątki. Tu, na dole, w jednej z sal, postawiono też krzesło tortur, tzw. kabat. Zostało użyte jako rekwizyt w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda w scenie torturowania Juranda ze Spychowa.
Zapraszam także na wirtualne zwiedzanie, relacja z zamku jest na moim kanale Youtube
Comments